هوش هیجانی

قبل از دوران کرونا پسرم را کلاس زبان ثبت‌نام کرده بودم‌. کلاس‌ها به صورت بازی بود و حالت مهد داشت و گروهی برگزار می شد، تنهایی‌اش را هفته‌ای دو بار با دوستانی که همسن خودش بودند، می‌شکست، و دل به دل گروهی کوچک، لذت می‌برد. در بازه‌ی زمانی که بچه‌ها مشغول بودند، فرصتی پیش می‌آمد تا مادران به انتظار نشسته،  مجالی برای گفتگو بیابند و هر کس رشته‌ی کلامش را هر کجا می‌خواست می‌کشید.

نکته‌ای که بیشتر از هر چیزی ما‌بین این گفتگو‌ها توجه مرا به خود جلب می‌کرد، ادعایی بود که هر مادر در مورد باهوش بودن کودک خود داشت، و مهمتر از این ادعا، ایمانی  بود که نسبت به این ادعا داشتند. هر کس ماجرایی از شیرین‌کاری‌های کودکش را با آب و تاب تعریف کرده، و در نهایت، آن را به با‌هوش بودنش پیوند می‌زد. البته هر پدر و مادری آرزوی با‌هوش بودن بچه‌اش را دارد و امکان ندارد والدینی پیدا شود بگوید: داشتن یک بچه‌ی خل و چل و خنگ از آرزوهای من است!

اما روندی که برخی والدین در این مورد پیش گرفته‌اند حالت بیمار‌گونه به خود گرفته است و اکثریت سعی بر این دارند که از یک کودک معمولی نابغه بسازند.

مادری بود که با افتخار خود را مادری فعال خطاب می‌کرد و می‌گفت: فرصت در خانه ماندن را پیدا نمی‌کنم، بعد کلاس زبان، کلاس چرتکه داریم، بعد لیوان چینی، بعد دومینو و …. و تاکید می‌کرد هوش شناختی کودکش را ارزیابی کرده‌اند و ضریب هوشی‌‌اش فوق‌العاده است. اما از وجود امری مهمتر که شاید به صراحت می‌توان گفت مسبب موفقیت افراد در جامعه است نا‌آگاه بود.

نه تحصیلات و نه تجربه و نه هوش افراد، هیچ‌کدام نمی‌توانند پیش‌بینی کنند که چرا یک نفر موفق می‌شود و دیگری در این موفقیت نا‌کام می‌ماند.‌ هستند افرادی با تحصیلات و هوش شناختی بالا که برای رسیدن به موفقیت می‌جنگند و افرادی فاقد هر ویژگی برجسته روز به روز موفق‌تر می‌شوند و اینجا از خود می‌پرسیم چیست که باعث این امر شده؟! و پاسخ آن مربوط می‌شود به هوش هیجانی افراد.

چهار مهارت هوش هیجانی: ۱- مهارت خود آگاهی. ۲- خود مدیریتی. ۳- آگاهی اجتماعی. ۴- مدیریت رابطه، است. که خود بحث ‌های مفصلی دارند و باید به تفصیل به هر کدام پرداخته شود.

چه بهتر که والدین امروزی بتوانند از همان کودکی این ویژگی‌ها را در کودک خود تقویت کنند و به جای ضربه بر روح و روانشان آینده‌ای زیبا را پیش رویشان قرار دهند. و کمک گرفتن از متخصصان این حوزه، قطعا امری است الزامی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *